48.52.8.120.0060SPA
Finder Relays, Inc.
Product No:
48.52.8.120.0060SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 120V
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 48.52.8.120.0060SPA.
48.52.8.120.0060SPA Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
48.52.8.120.0060SPA Specification
Mfr Finder Relays, Inc.
Series 48
Package Bulk
Features Lighted Indicator, Varistor
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 11.8 mA
Coil Voltage 120VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 7 ms
Release Time 4 ms
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Coil Insulation -
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage 400VAC - Max
Termination Style Screw Terminal
Base Product Number 48.52.8
Must Operate Voltage 96 VAC
Must Release Voltage 24 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 8 A
48.52.8.120.0060SPA FAQ
1. How to purchase 48.52.8.120.0060SPA from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for 48.52.8.120.0060SPA?
4. Are the price and inventory display of 48.52.8.120.0060SPA accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for 48.52.8.120.0060SPA?
9. What should I do if I do not receive technical support from 48.52.8.120.0060SPA in time?
48.52.8.120.0060SPA Related Parts
RFQ
- - - RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V -/-
RFQ
- - - RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V -/-
- - - RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 230V -/-
- - - RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 6V -/-
- - rohs.png RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 125V 10/Bulk
- - rohs.png RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 240V 40/Bulk
- - rohs.png RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V 15/Box
- - - RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 240V -/-
- - - EMR-MASTERPLUS, SPDT 6A, 125V AC -/-