477LBA200M2BF
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
477LBA200M2BF
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
In Stock : 882
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 477LBA200M2BF.
477LBA200M2BF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
477LBA200M2BF Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Series LBA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9694 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 529.11mOhm @ 120Hz