Home / Rocker Switches / 2631LH/2A212000L0
minImg
2631LH/2A212000L0
APEM Inc.
Product No:
2631LH/2A212000L0
Manufacturer:
APEM Inc.
Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 2631LH/2A212000L0.
2631LH/2A212000L0 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
2631LH/2A212000L0 Specification
Mfr APEM Inc.
Series 2600
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Flat
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 10,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 2631LH
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 16A (AC), 15A (DC)
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 22.00mm