228HSM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
228HSM016M
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 228HSM016M.
228HSM016M Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
228HSM016M Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Series HSM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2875 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 151mOhm @ 120Hz