227HSM010M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
227HSM010M
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 227HSM010M.
227HSM010M Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
227HSM010M Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Series HSM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 193.75 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.507Ohm @ 120Hz