227CKS250M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
227CKS250M
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 227CKS250M.
227CKS250M Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
227CKS250M Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Series CKS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.02 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.13Ohm @ 120Hz