10GENG3EM
Delta Electronics
Product No:
10GENG3EM
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 10GENG3EM.
10GENG3EM Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
10GENG3EM Specification
Mfr Delta Electronics
Series GE
Package Bulk
Features -
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Termination Quick Connect
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Connector Type Receptacle, Male Blades
Product Status Active
Approval Agency CSA, UL, VDE
Connector Style IEC 320-C14
Panel Thickness 0.032" ~ 0.063" (0.81mm ~ 1.60mm)
Switch Features -
Accomodates a Fuse No
Ingress Protection -
Base Product Number 10GENG
Fuse Holder, Drawer -
Number of Positions 3
Current Rating - Filter 10A
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.45mm x 21.90mm
Material Flammability Rating -
Current Rating - Appliance Inlet 10A