107ALG035MFBJ
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
107ALG035MFBJ
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V T/H
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 107ALG035MFBJ.
107ALG035MFBJ Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
107ALG035MFBJ Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Type Polymer
Series ALG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.4 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm