10083987-11023TLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10083987-11023TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
In Stock : 6198
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 10083987-11023TLF.
10083987-11023TLF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
10083987-11023TLF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.039" (1.00mm)
Gender Female
Series -
Package Tray
Features Board Guide, Card Latch, Locking Ramp
Read Out Dual
Card Type PCI Express™
Termination Solder, Staggered
Contact Type Cantilever
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Copper Alloy
Base Product Number 10083987
Number of Positions 164
Material - Insulation Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature -55°C ~ 85°C