10046971-001LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10046971-001LF
Description:
CONN EDGE DUAL FML 64POS 0.100
In Stock : 275
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 10046971-001LF.
10046971-001LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
10046971-001LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Gender Female
Series Power Edge
Package Tray
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Kinked Pin, Solder
Contact Type Cantilever
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Copper Alloy
Base Product Number 10046971
Number of Positions 64 (Power)
Material - Insulation Thermoplastic
Operating Temperature -5°C ~ 105°C