10039755-10103TLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10039755-10103TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 10039755-10103TLF.
10039755-10103TLF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
10039755-10103TLF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.039" (1.00mm)
Gender Female
Series -
Package Tray
Features Board Guide, Locking Ramp
Read Out Dual
Card Type PCI Express™
Termination Solder, Staggered
Contact Type Cantilever
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Copper Alloy
Base Product Number 10039755
Number of Positions 164
Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Operating Temperature -55°C ~ 85°C