Home / Fuses / 0680H3500-01
minImg
0680H3500-01
Bel Fuse Inc.
Product No:
0680H3500-01
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Description:
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 0680H3500-01.
0680H3500-01 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
0680H3500-01 Specification
Mfr Bel Fuse Inc.
Color -
Series 0680H
Package Tape & Reel (TR)
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t 12
Mounting Type Surface Mount
Response Time Slow Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Product Status Active
Approval Agency cURus
Size / Dimension 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
DC Cold Resistance 0.042 Ohms
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 125 V
Current Rating (Amps) 3.5 A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 500A DC
0680H3500-01 Datasheet:
pdf.png
0680H3500-01 FAQ
1. How to purchase 0680H3500-01 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for 0680H3500-01?
4. Are the price and inventory display of 0680H3500-01 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for 0680H3500-01?
9. What should I do if I do not receive technical support from 0680H3500-01 in time?
0680H3500-01 Related Parts
0657P2000-11
0657P2000-11
RFQ
- - rohs.png FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG -/-
RFQ
- - rohs.png FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM -/-