0402HC-3N4ECTS
Delta Electronics/Components
Product No:
0402HC-3N4ECTS
Package:
0402
Description:
FIXED IND 3.4NH 900MA 40MOHM SMD
In Stock : 7631
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 0402HC-3N4ECTS.
0402HC-3N4ECTS Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
0402HC-3N4ECTS Specification
Mfr Delta Electronics/Components
Type Drum Core, Wirewound
Series 0402HC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 30 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.2nH
Inductance 3.4 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Base Product Number 0402HC
DC Resistance (DCR) 40mOhm
Current Rating (Amps) 900 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 12GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz