YQB120N0025
Amphenol Thermometrics
Product No:
YQB120N0025
Description:
PTC RESET FUSE 80V 100MA RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for YQB120N0025.
YQB120N0025 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
YQB120N0025 Specification
Mfr Amphenol Thermometrics
Type Ceramic
Series YQ
Package Bulk
Ratings -
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Current - Max 1 A
Mounting Type Through Hole
Voltage - Max 80V
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Approval Agency -
Thickness (Max) -
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.157" T (6.50mm x 4.00mm)
Base Product Number YQB120
Current - Trip (It) 200 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Resistance - 25°C (Typ) 25 Ohms
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA