YK44A1103000G
Amphenol Anytek
Product No:
YK44A1103000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.374"
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for YK44A1103000G.
YK44A1103000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
YK44A1103000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Color Black
Pitch 0.374" (9.50mm)
Series YK44A
Package Bulk
Features -
Wire Gauge 12-22 AWG
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws with Captive Plate
Bottom Termination PC Pin
Number of Circuits 11
Base Product Number YK44A
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 25A
Material - Insulation Thermoplastic
Operating Temperature -40°C ~ 115°C