Home / Pads, Sheets / WG-80S20020005
minImg
WG-80S20020005
AMEC Thermasol
Product No:
WG-80S20020005
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Description:
Silicone Thermal Filler Pad
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for WG-80S20020005.
WG-80S20020005 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
WG-80S20020005 Specification
Mfr AMEC Thermasol
Type Thermal Pad
Color Gray
Shape Square
Usage Multi
Series WG-S
Outline 200.00mm x 200.00mm
Package Bulk
Adhesive -
Material Silicone
Thickness 0.020" (0.50mm)
Shelf Life -
Product Status Active
Backing, Carrier -
Digi-Key Storage -
Shelf Life Start -
Thermal Resistivity 0.29°C/W
Thermal Conductivity 8.0W/m-K