VTC210-331L-RC
Allied Components International
Product No:
VTC210-331L-RC
Package:
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Description:
330uH +/-15% V.M. Toroidal Choke
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VTC210-331L-RC.
VTC210-331L-RC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VTC210-331L-RC Specification
Mfr Allied Components International
Type Toroidal
Series TC210
Package Tray
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 330 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Vertical, No Base, 2 PC Pin
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.860" Dia (21.84mm)
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.7 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Vertical, No Base, 2 PC Pin
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz