PCSFW630-4R7M
Allied Components International
Product No:
PCSFW630-4R7M
Description:
4.7UH 20% SMD MOLDED PWR CHOKE
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PCSFW630-4R7M.
PCSFW630-4R7M Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PCSFW630-4R7M Specification
Mfr Allied Components International
Type -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 33mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz