Home / Fixed Inductors / PCSDR74-6R8M-RC
minImg
PCSDR74-6R8M-RC
Allied Components International
Product No:
PCSDR74-6R8M-RC
Description:
6.8uH +/-20% Power Chip Inductor
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PCSDR74-6R8M-RC.
PCSDR74-6R8M-RC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PCSDR74-6R8M-RC Specification
Mfr Allied Components International
Type Wirewound
Series PCSDR74
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 50.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.606 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.67A
Inductance Frequency - Test 100 kHz