PCI20-330M-RC
Allied Components International
Product No:
PCI20-330M-RC
Description:
33uH +/-20% Power Chip Inductor
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PCI20-330M-RC.
PCI20-330M-RC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PCI20-330M-RC Specification
Mfr Allied Components International
Type -
Series PCI20
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 33 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) 580mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz