NPC-1220-050A-3-S
Amphenol NovaSensor
Product No:
NPC-1220-050A-3-S
Manufacturer:
Amphenol NovaSensor
Description:
SENSOR 50PSIA 0.12" .05V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for NPC-1220-050A-3-S.
NPC-1220-050A-3-S Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
NPC-1220-050A-3-S Specification
Mfr Amphenol NovaSensor
Output 0 mV ~ 50 mV
Series NPC-1220
Package Bulk
Accuracy ±0.1%
Features Temperature Compensated
Port Size Male - 0.12" (3.04mm) Tube
Port Style Barbless
Output Type Wheatstone Bridge
Applications Board Mount
Mounting Type Through Hole
Pressure Type Absolute
Package / Case 8-DIP Module
Product Status Active
Maximum Pressure 150PSI (1034.21kPa)
Voltage - Supply -
Termination Style PC Pin
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Base Product Number NPC-1220
Operating Temperature -40°C ~ 125°C