NPC-1210-100G-1-N
Amphenol NovaSensor
Product No:
NPC-1210-100G-1-N
Manufacturer:
Amphenol NovaSensor
Description:
SENSOR 100PSIG 0.13" 0.1V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for NPC-1210-100G-1-N.
NPC-1210-100G-1-N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
NPC-1210-100G-1-N Specification
Mfr Amphenol NovaSensor
Output 0 mV ~ 100 mV
Series NPC-1210
Package Bulk
Accuracy ±0.1%
Features Temperature Compensated
Port Size Male - 0.13" (3.23mm) Tube
Port Style Barbless
Output Type Wheatstone Bridge
Applications Board Mount
Mounting Type Through Hole
Pressure Type Vented Gauge
Package / Case 8-DIP Module
Product Status Active
Maximum Pressure 200PSI (1378.95kPa)
Voltage - Supply -
Termination Style PC Pin
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Base Product Number NPC-1210
Operating Temperature -40°C ~ 125°C