N3431-5303RB
3M
Product No:
N3431-5303RB
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
In Stock : 481
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for N3431-5303RB.
N3431-5303RB Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
N3431-5303RB Specification
Mfr 3M
Style Board to Board or Cable
Series 3000
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Long
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.340" (8.64mm)
Ingress Protection -
Base Product Number N3431
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 34
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.155" (3.94mm)
Current Rating (Amps) 1.75A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Number of Positions Loaded All
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
N3431-5303RB Datasheet:
pdf.png
N3431-5303RB FAQ
1. How to purchase N3431-5303RB from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for N3431-5303RB?
4. Are the price and inventory display of N3431-5303RB accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for N3431-5303RB?
9. What should I do if I do not receive technical support from N3431-5303RB in time?
N3431-5303RB Related Parts
151226-8422-RB
151226-8422-RB
RFQ
- - - CONN HEADER VERT 26POS 2MM -/-
151226-8422-TB
151226-8422-TB
RFQ
- - rohs.png CONN HEADER VERT 26POS 2MM -/-
- - - CONN HEADER VERT 28POS 2MM -/-
- - - CONN HEADER SMD 30POS 2MM -/-
- - rohs.png CONN HEADER R/A 30POS 2MM -/-