MLC05-2R7M-RC
Allied Components International
Product No:
MLC05-2R7M-RC
Package:
0603
Description:
2.7UH 20% 0603 MULTILAYER CHIP
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MLC05-2R7M-RC.
MLC05-2R7M-RC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MLC05-2R7M-RC Specification
Mfr Allied Components International
Type Multilayer
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 15 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz