LXV100-081S
Advanced Energy
Product No:
LXV100-081S
Manufacturer:
Advanced Energy
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 81V 1.23A
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LXV100-081S.
LXV100-081S Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LXV100-081S Specification
Mfr Advanced Energy
Type Constant Voltage
Series LXV100 (100W)
Weight 2.1 lbs (952.5 g)
Dimming -
Package Box
Ratings IP67
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 93%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 100 W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cULus, EN
Size / Dimension 7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Voltage - Output 81V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 1.23A