Home / LED Drivers / LXC75-1400SH
minImg
LXC75-1400SH
Advanced Energy
Product No:
LXC75-1400SH
Manufacturer:
Advanced Energy
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 26-53V 1.4A
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LXC75-1400SH.
LXC75-1400SH Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LXC75-1400SH Specification
Mfr Advanced Energy
Type Constant Current
Series LXC75H (75W)
Weight 2.3 lbs (1 kg)
Dimming -
Package Bulk
Ratings IP67
Features OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 87%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 75 W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cULus, EN
Size / Dimension 8.74" L x 3.46" W x 1.54" H (222.0mm x 88.0mm x 39.0mm)
Voltage - Output 26 ~ 53V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Base Product Number LXC75
Voltage - Isolation 3.75 kV
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 528VAC
Voltage - Input (Min) 249VAC
Current - Output (Max) 1.4A