Home / LED Drivers / LXC75-0350SW
minImg
LXC75-0350SW
Advanced Energy
Product No:
LXC75-0350SW
Manufacturer:
Advanced Energy
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 107-214V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LXC75-0350SW.
LXC75-0350SW Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LXC75-0350SW Specification
Mfr Advanced Energy
Type Constant Current
Series LXC75 (75W)
Weight 1.7 lbs (771.1 g)
Dimming -
Package Bulk
Ratings IP67
Features OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 92%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 75 W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cULus, EN
Size / Dimension 6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Voltage - Output 107 ~ 214V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Base Product Number LXC75
Voltage - Isolation 3 kV
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 350mA