KRG0600300IBY
Thinking Electronics Industrial Co.
Product No:
KRG0600300IBY
Description:
PTC Reset. Fuse Radial 60V 3.0A
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for KRG0600300IBY.
KRG0600300IBY Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
KRG0600300IBY Specification
Mfr Thinking Electronics Industrial Co.
Type Polymeric
Series KRG
Package Bag
Ratings -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Time to Trip 19.8 s
Current - Max 40 A
Mounting Type Through Hole
Voltage - Max 60V
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Approval Agency cUL, TUV, UL
Thickness (Max) -
Size / Dimension 0.980" Dia x 0.138" T (24.90mm x 3.50mm)
Current - Trip (It) 6 A
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - 25°C (Typ) 60 mOhms
Current - Hold (Ih) (Max) 3 A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 100 mOhms