HF40PP070B01
3M
Product No:
HF40PP070B01
Manufacturer:
3M
Description:
HIGH FLOW SERIES FILTER ELEMENT
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HF40PP070B01.
HF40PP070B01 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
HF40PP070B01 Specification
Mfr 3M
Type Filter Cartridge
Height 40.000" (1016.00mm)
Series High Flow
Package Bulk
Diameter 6.500" (165.10mm)
Flow Rate 350GPM (1324.89LPM)
Applications Industrial
Particle Size 70µm (Nominal)
Pressure Range 35PSI ~ 50PSI
Product Status Active
Inlet/Outlet Size -
Base Product Number HF40
Operating Temperature 71°C - Max