Home / Specialized / HDC-S276-32S1-TG30
minImg
HDC-S276-32S1-TG30
3M
Product No:
HDC-S276-32S1-TG30
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT HD 276POS PCB
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDC-S276-32S1-TG30.
HDC-S276-32S1-TG30 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDC-S276-32S1-TG30 Specification
Mfr 3M
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series HDC (High Density Connector)
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Number of Rows 3
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number HDC-S
Number of Positions 276
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C