HDC-S210-31S1-KR
Description:
CONN RCPT HD 210POS PCB
HDC-S210-31S1-KR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
| Mfr | 3M |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | HDC (High Density Connector) |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Guide |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 3 |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | HDC-S |
| Number of Positions | 210 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |