Home / Tape / HD2380-0.281"-2500
minImg
HD2380-0.281"-2500
3M (TC)
Product No:
HD2380-0.281"-2500
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE MASK TAN 0.28" DIA 2500/RL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HD2380-0.281"-2500.
HD2380-0.281"-2500 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HD2380-0.281"-2500 Specification
Mfr 3M (TC)
Color Tan
Usage -
Width 0.28" (7.11mm) dia
Length -
Series Scotch® 2380
Package Bulk
Adhesive Rubber
Tape Type Masking
Thickness 0.0072" (7.2 mils, 0.183mm)
Shelf Life 12 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Crepe Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 325°F (163°C) Max
Base Product Number HD2380
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)