CDC100-12
American Electrical Inc.
Product No:
CDC100-12
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 160A 12V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CDC100-12.
CDC100-12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CDC100-12 Specification
Mfr American Electrical Inc.
Series CDC
Package Bulk
Features -
Coil Power -
Coil Voltage 12VDC
Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Product Status Active
Coil Resistance -
Contact Material -
Switching Voltage -
Termination Style Screw Terminal
Base Product Number CDC100
Must Operate Voltage -
Must Release Voltage -
Operating Temperature -
Contact Rating (Current) 160 A