CC02-24NJ-RC
Allied Components International
Product No:
CC02-24NJ-RC
Package:
0402
Description:
24nH +/-5% Ceramic Core Chip
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CC02-24NJ-RC.
CC02-24NJ-RC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CC02-24NJ-RC Specification
Mfr Allied Components International
Type Wirewound
Series CC02
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 24 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 2.7GHz
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 250 MHz