Home / Heat Sinks / ATS-15B-160-C1-R0
minImg
ATS-15B-160-C1-R0
Advanced Thermal Solutions Inc.
Product No:
ATS-15B-160-C1-R0
Description:
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ATS-15B-160-C1-R0.
ATS-15B-160-C1-R0 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
ATS-15B-160-C1-R0 Specification
Mfr Advanced Thermal Solutions Inc.
Type Top Mount
Shape Square, Fins
Width 1.772" (45.00mm)
Length 1.772" (45.00mm)
Series pushPIN™
Package Bulk
Diameter -
Material Aluminum
Fin Height 0.590" (15.00mm)
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Product Status Active
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Base Product Number ATS-15B
Thermal Resistance @ Natural -
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 6.65°C/W @ 100 LFM