924717-10-36-I
3M
Product No:
924717-10-36-I
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 924717-10-36-I.
924717-10-36-I Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
924717-10-36-I Specification
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 929
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 924717
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 36
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.335" (8.51mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.125" (3.18mm)
Number of Positions Loaded All
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
924717-10-36-I Datasheet:
pdf.png
924717-10-36-I FAQ
1. How to purchase 924717-10-36-I from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for 924717-10-36-I?
4. Are the price and inventory display of 924717-10-36-I accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for 924717-10-36-I?
9. What should I do if I do not receive technical support from 924717-10-36-I in time?
924717-10-36-I Related Parts
151226-8422-RB
151226-8422-RB
RFQ
- - - CONN HEADER VERT 26POS 2MM -/-
151226-8422-TB
151226-8422-TB
RFQ
- - rohs.png CONN HEADER VERT 26POS 2MM -/-
- - - CONN HEADER VERT 28POS 2MM -/-
- - - CONN HEADER SMD 30POS 2MM -/-
- - rohs.png CONN HEADER R/A 30POS 2MM -/-