Home / Tape / 9086 12MMX50M
minImg
9086 12MMX50M
3M
Product No:
9086 12MMX50M
Manufacturer:
3M
Description:
TAPE DBL COATED 1/2"X 54.7YD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 9086 12MMX50M.
9086 12MMX50M Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
9086 12MMX50M Specification
Mfr 3M
Color Transparent
Usage Splicing
Width 0.50" (12.70mm) 1/2"
Length 164' (50.0m) 54.7 yds
Series 9086
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 375
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0105" (10.5 mils, 0.267mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Carrier - Tissue, Liner - Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 185°F (85°C)
Base Product Number 9086
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)