Home / Pads, Sheets / 48MM-5M-1.0MM-5550H
minImg
48MM-5M-1.0MM-5550H
3M (TC)
Product No:
48MM-5M-1.0MM-5550H
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
THERM PAD 5M X 48MM GRY/WHT
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 48MM-5M-1.0MM-5550H.
48MM-5M-1.0MM-5550H Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
48MM-5M-1.0MM-5550H Specification
Mfr 3M (TC)
Type Interface Pad, Roll
Color Gray, White
Shape Rectangular
Usage Thermally Conductive
Series 5550H
Outline 5.00m x 48.00mm
Package Bulk
Adhesive Tacky - Both Sides
Material Acrylic Elastomer
Thickness 0.0394" (1.000mm)
Shelf Life 12 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene-Terephthalate (PET)
Digi-Key Storage -
Shelf Life Start Date of Manufacture
Base Product Number 48MM
Thermal Resistivity -
Thermal Conductivity 3.0W/m-K
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)
48MM-5M-1.0MM-5550H FAQ
1. How to purchase 48MM-5M-1.0MM-5550H from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for 48MM-5M-1.0MM-5550H?
4. Are the price and inventory display of 48MM-5M-1.0MM-5550H accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for 48MM-5M-1.0MM-5550H?
9. What should I do if I do not receive technical support from 48MM-5M-1.0MM-5550H in time?
48MM-5M-1.0MM-5550H Related Parts
RFQ
- - rohs.png THERM PAD 4.57M X 3.18MM W/ADH -/-
RFQ
0.125-5M-5590H
0.125-5M-5590H
- - rohs.png THERM PAD 5M X 3.18MM GRY/WHT -/-
- - rohs.png THERM PAD 5M X 6.35MM GRY/WHT -/-
- - rohs.png THERM PAD 4.57M X 9.53MM W/ADH -/-
- - rohs.png THERM PAD 5M X 9.53MM GRY/WHT -/-
0.5-5M-5590H
0.5-5M-5590H
- - rohs.png THERM PAD 5M X 12.7MM GRY/WHT -/-